Dobry prawnik to taki, który powinien być godny naszego zaufania. Może nie korzystamy zbyt często z jego usług, jeśli jednak już zajdzie taka sytuacja, to warto zastanowić się nad jego wyborem. Sami często nie zdajemy sobie sprawy, jak mamy zachować się w sądzie i czy poradzimy sobie zdając się tylko na siebie. Łacińska zasada głosi, że nieznajomość prawa szkodzi, dlatego posiadanie prawnika może nam wiele pomóc.
Przede wszystkim zaś będziemy mieć pewność dobrej reprezentacji. Prawnik wytłumaczy nam również wszystkie zawiłości prawa, które dla przeciętnego człowieka są nieznane lub po prostu niezrozumiałe. Od wyboru prawnika zależy bardzo wiele kwestii, między innymi nasza wygrana na danej sprawie sądowej, czy to spadkowej, czy rozwodowej. Nie należy więc zgłaszać się do przypadkowego adwokata, najpierw trzeba zorientować się na rynku. Jak zatem wybrać dobrego prawnika?
Rekomendacje mogą nam pomóc w wyborze dobrego prawnika
Zasięganie opinii to sprawdzony sposób w wielu kwestiach. Idealnie nada się także przy wyborze prawnika. Zapewne ktoś z naszych znajomych korzystał kiedyś z jego usług i może nam co nieco podpowiedzieć na ten temat. Przy okazji możemy zorientować się w cenach i podobnych rzeczach, jakie mogą nas interesować. Dobry prawnik powinien charakteryzować się oddaniem i rzeczowością. Najlepiej żeby w przystępny sposób potrafił nam wytłumaczyć wszelkie niejasności kodeksu prawnego. Nie bez znaczenia jest także ilość wygranych rozpraw, jakimi może się pochwalić oraz staż pracy. Pamiętajmy, że aby zostać adwokatem należy przejść przez wiele lat nauki i odznaczać się znaczącymi sukcesami, dlatego prawnik często może okazać się niezastąpiony.
Sprawdzić rekomendacje możemy dodatkowo w Internecie, najlepiej zrobić to jednak na profesjonalnych portalach prawniczych, gdzie ludzie podpisują się własnym nazwiskiem. Zajrzeć możemy też na strony poszczególnych kancelarii prawniczych, gdzie przeczytamy opis ich całej działalności i będziemy mieć możliwość kontaktu internetowego.
Dobry adwokat to pozytywne pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i właśnie dlatego bezpośrednia wizyta u adwokata to bardzo dobry pomysł. Możemy zajść i po prostu się zapytać, czy byłby w stanie pomóc nam przy naszej sprawie. Od razu zorientujemy się w jaki sposób dany prawnik pracuje i podchodzi do swoich klientów, co jest niezmiernie istotne.
Rezygnacja z usług młodych, niedoświadczonych adwokatów czasami może okazać się błędem. Pierwsze sprawy dla prawnika są przeważnie priorytetem i stara się jak najlepiej wypaść. Nie zleca ich również swoim aplikantom, a sam interesuję się wszystkimi szczegółami. To naprawdę spory plus, w porównaniu z utytułowanymi prawnikami, którzy są zbyt zajęci, aby poświęcić nam swój czas, chociaż zdarzają się oczywiście wyjątki. Niekiedy zatem dobrze jest dać się wykazać początkującym adwokatom, zwłaszcza jeśli zrobili na nas pozytywne pierwsze wrażenie.